1 komentarz | dodaj komentarz ›

2009-08-18, 06:45 | Po prostu życie

Krzywa wieża w Polsce

Polska  Włochy  Ząbkowice Śląskie  zabytki 

Polska, Włochy, Ząbkowice Śląskie, zabytki, zdjęcie, fotografia
W Pizie znajdują się aż trzy krzywe wieże. Pierwsza, najsłynniejsza z nich to kampanila przy katedrze. Wykonana z białego kamienia odchylona jest w stosunku do pionu o 5 stopni.

Jest najlepiej zachowaną tego typu budowlą w całych Włoszech, a prawdopodobnie także na świecie. Budowla pochyliła się najprawdopodobniej już w trakcie budowy, ale potem na powrót się wyprostowała. Stało się to za sprawą niestabilnych gleb, które występują w Pizie i okolicach. Po kilku wiekach jednak wieża znów się przekrzywiła. Dziś nie ma już zagrożenia, że budowla runie, objęta została bowiem programem konserwatorskim, który gwarantuje jej stabilność. Inne krzywe wieże w Pizie to również kościelne dzwonnice, pierwsza z nich to wieża kościoła San Michele degli Scali, zbudowana w 1100 r., druga zaś to wieża kościoła San Nicola ukończona w 1250 roku.

Krzywe wieże mamy także w Polsce - jedna z nich stoi w Ząbkowicach Śląskich, położonych w Kotlinie Kłodzkiej. Nieznane jest do dziś przeznaczenie tej budowli. Była to prawdopodobnie wieża stanowiąca fragment nie ukończonych murów miejskich budowanych na początku XIV stulecia. Wieża wykonana jest z niezwykle solidnego muru, ma czterometrowej grubości ściany, co zdaje się potwierdzać jej obronny charakter. Wysokość budowli to aż 34 metry, a jej wychylenie wynosi aż 2 metry. Wieża zaczęła odchylać się od pionu dopiero w XVI wieku, w XIX stuleciu strawił ją pożar, a rząd pruski nosił się z zamiarem jej rozbiórki. Na szczęście nie doszło do tego.

Znacznie niższa i mniej wychylona krzywa wieża znajduje się w Toruniu. Jest częścią murów miejskich, a jej odchylenie wynosi 1,46 metra. Legenda mówi, że krzywą wieżę wybudował rycerz zakonu Najświętszej Marii Panny, który zakochał się w jednej z mieszczek toruńskich. Przyłapani na gorącym uczynku kochankowie musieli odpokutować swoją winę. Dziewczyna dostała 25 batów, a rycerz zbudował tę właśnie basztę i żył w niej do końca swoich dni.TM

Komentarze (1)

 • Inna teoria głosi, że była to dzwonnica pobliskiego kościoła.
  Ząbkowiczank a 09:33 (18.08.2009)
1-1 z 1

Na żywo

 • nie wiem mnie to nie szokuje

  Gość 22:20 (15.02.2011)

  Trumny i modelki

 • Właśnie... ubranie przeznaczone dla studenta, którego nie może kupić :D hahaha

  Gość 15:46 (15.02.2011)

  Ubiór dla studenta

 • co za bzdurny tekst!!! autor chyba nie doczytał czym jest aseksualność!!!!!

  Gość 00:31 (13.02.2011)

  Może właśnie ty jesteś aseksualny?

 • Autor: 1410

  Autor:Autor: Pilot

  Za złomowe F-16 mogliśmy wyposażyć nasze wojsko w MiGi.Jeżeli kaczory czują wstręt do Rosji,to można było zamówić samoloty w Szwecji lub we Francji,ale u Europejskiego producenta.Chodzi o możliwość remontów w pobliskich bazach..F-16 bez bazy remontowej, pójdą szybko na zlom.Dla PiS-u nawet gówno amerykańskie uchodzi za złoto.


  Tyle tylko, że wszystkie wymienione przez ciebie konstrukcje mają wady:
  - Gripen jest samolotem stosunkowo młodym i niedopracowanym (vide samoistne katapultowanie pilota podczas ostrego manewru)
  - Rafale, ta konstrukcja jest używana jedynie przez Francję. Dlatego też uzbrojenie jakie przenosi, nie poraża (chodzi tu o wymienność rodzajów broni-np. amerykanskich pocisków sidewinder lub amraam)

  Gość 23:33 (12.02.2011)

  MIG-29, najlepszy samolot Układu Warszawskiego

 • Autor: matewek


  hahahah odwarzny sie znalazl, jesli masz 100lat to ok zwracam honor. ale jesli masz od 10-30lat nie pisz ze jestges taki NIEUSTRASZONY bo sie zdziwisz


  Nie piszę, że jestem nieustraszony. Po prostu horrory nie wywierają na mnie zamierzonego przez ich twórców wrażenia. Nawet podczas oglądania horroru, który jest powszechnie uznawany przez fanów za film najwyższej klasy nie czuję napięcia, rosnącej dramaturgii, ani nie wczuwam się w pieczołowicie budowany nastrój. Zamiast tego znajduję wiele niedoróbek, albo kuriozalnych (w założeniu twórców pewnie nieziemsko strasznych) scen, które mnie po prostu bawią do łez. W sumie to może nawet trochę żałuję bo (jak twierdzą moi znajomi - fani horrorów) omija mnie niezła rozrywka i kawałek dobrego kina, ale cóż wychodzi na to że ten gatunek sztuki po prostu nie jest dla mnie.

  Polecam Ci Hostel. Ale... Wiadom 22:27 (11.02.2011)

  Najlepsze horrory według mistrza Scorsese

 • Autor: .

  ...Co w tym przyjemnego?


  Orgazm jest przyjemny. Albo coś z Tobą nie tak.

  Gość 11:30 (10.02.2011)

  Seks dla świętego spokoju

 • Autor: Gość

  Autor:Autor: Malina

  dziewczyna aka "Aśka" w tym artyule powinna dostac w glupi leb,bo rzeczy ktore wygaduje w tym reportazu to jakies wierutne bzdury.W zyciu na zywo nie miala okazji ogladac tych jakze pieknych stworzen,a rzuca pod ich adresem same oszczerstwa.Logicznym jest tez ze ptasznik nie wyjdzie z toalety tylko po to zeby ugryzc taka panne w zakłaczona dupe...wiadomo ze ptaszniki nie lubia nadmiaru wody,sa tez za czyste zeby lazic po zasranych gnojem rurach....Ludzie ktorzy maja nieuzasadniony lek wobec pajakow (a juz tym bardziej jesli nie mieli z nimi stycznosci) sa posmiewiskiem...  malina to ty jestes posmiewiskiem i nienormalnym czlowiekiem, bo tylko taki moze pozytywnie wyrazac sie na temat hodowli pajakow - ptasznikow w domu. Jak pewnie wiesz - jak powinnas wiedziec - nie sa to bynajmniej domowe stworzenia i uzasadniony jest lek przed nimi. Zycze by to wlasnie ciebie taki jadowity ptasznik ugryzl w

  Anonymous 14:44 (09.02.2011)

  Po co ludzie hodują gady i pająki?

 • Jadowite węże? Przecież w Polsce nie można hodować jadowitych!!! Ten fakt tylko kity wciska, żeby ludzie mieli co czytać.

  Anonymous 14:42 (09.02.2011)

  Po co ludzie hodują gady i pająki?

 • Autor: anonim

  Duzo by o tym pisac...
  Mam 50 lat i wciaz lecze traumy powstale w dziecinstwie. Szkola, kolonie, rowiesnicy, dom rodzinny, molestowanie.
  Wtedy nie bylo psychologow itp w szkolach, nauczyciele z lapanki nieduoczeni z brakami dydaktycznymi wybierali sobie taka ofiare i dawali klasie jak na talerzu. Zwykle byla to osoba o ktora nikt sie nie upomnial, ktorej nikt nie obronil.

  zdziwisz się ale ale nadal nie ma żadnej pomocy i nauczyciele się nie zmienili, kur*** myślałem, że tylko ja mam takie przeżycia ale skoro jest o tym cały artykuł i większość rzeczy się zgadza... sam nie wiem czy się cieszyć, że nie jestem sam czy smucić, że nie jestem jakiś oryginalny... chociaż w sumie to nie powód do dumy ale wydaje mi się, że moje dzieciństwo to było piekło... ale chciałbym się uporać ze swoimi traumami przynajmniej tymi z dzieciństwa... a teraz jestem w liceum nie daje sobie rady wszystko się nawarstwia problemy

  Gość 23:18 (05.02.2011)

  Traumy z dzieciństwa

 • Wyglada to nieapetycznie. Takie akcje mozna promowac w inny, mniej razace oczy, sposob.

  ona 11:30 (05.02.2011)

  Towarzystwo Ochrony Zwierząt

Wcześniejsze komentarze